Priča o Trakošćanu
Jezero Trakošćan je smješteno u sjeverozapadnom dijelu Hrvatskog zagorja između gore Macelj, Ravne gore i Strahinjčice. Jezero je dugo oko 1,5 km čija površina iznosi oko 17 ha i sa prosječnom dubinom od 2,5 m.
Oblikovan je kao pejzažni park u kojem jezero, livade, grupacije cvijeća i grmlja čine skladnu hortikulturnu cjelinu. Okolina jezera se razvila u autohtone šume hrasta kitnjaka i običnog graba. Posađene su različite egzotične vrste drveća koje uz jezero, posebice u jesenskom razdoblju, daju šarenilo i dinamiku.
Ljeti se voda ugrije do 22 stupnja celzijusa, dok se zimi površina jezera zaledi. Od nastanka, jezero je imalo dvojaku funkciju, prvotno je bilo ribnjak, a kasnije se tu nalazio mlin, pilana, te manja elektrana. Jezero je imalo i estetsku funkciju, odnosno služilo je kao dekorativni element uobičajen u romantičarskoj parkovnoj arhitekturi.
Pored njega uređene su pješačke staze koje taj prostor pretvaraju u šetalište. Sama staza oko jezera iznosi cca 5 km. Bogato je različitim vrstama riba, od bijele ribe,šaranskih riba te je izdašno grabežljivcima.
O ŠRK Trakošćan
-
2007. ženska ekipa Šrk-a Trakošćan Bednja plasirala se u finale kupa Hrvatske
-
2010. godine na Svjetskom prvenstvu pastrvskog grgeča održanom u Portugalu na jezeru Alqueva u sastavu Hr reprezentacije Josip Pecigoš i Josip Siniša Pavlinić ,članovi Šrka osvojili su drugo mjesto u pojedinačnoj konkurenciji te se okitli naslovom viceprvaka svijeta.
-
Iste godine ženska ekipa proglašena najuspješnijom u Hrvatskoj. 2011. ženska ribolovna ekipa sudjelovala je u Italiji na Svjetskim ribolovnim igrama u Firenci na rijeci Arno i osvojila 4 mjesto te je to najbolji Hrvatski rezultat na Svjetskim i Europskim prvenstvima.
Upoznajte nas
Velimir Sekol - predsjednik
Zlatko Koračević - dopredsjednik
Danijel Frigula - blagajnik
Ivan Grofelnik - tajnik
Ribočuvari:
Alan Mojiško
Josip Dunaj